
1
$3.0016
$3.0016
10
$2.6992
$26.9920
25
$2.5424
$63.5600
100
$2.1728
$217.2800
250
$2.0384
$509.6000
500
$1.7808
$890.4000
1000
$1.4784
$1,478.4000
2500
$1.3776
$3,444.0000
5000
$1.3216
$6,608.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 12-PowerVFQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz ~ 2.5MHz |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | 12-QFN (3x4) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 34.2V |
| Voltage - Input (Min) | 3.3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |