1
$0.1456
$0.1456
10
$0.1008
$1.0080
100
$0.0560
$5.6000
500
$0.0448
$22.4000
1000
$0.0336
$33.6000
2000
$0.0224
$44.8000
5000
$0.0224
$112.0000
10000
$0.0224
$224.0000
30000
$0.0224
$672.0000
50000
$0.0112
$560.0000
100000
$0.0112
$1,120.0000
250000
$0.0112
$2,800.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | NPN - Pre-Biased |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 300µA, 10mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 35 @ 5mA, 10V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50 V |
| Power - Max | 246 mW |
| Resistor - Base (R1) | 10 kOhms |
| Resistor - Emitter Base (R2) | 10 kOhms |