
1
$1.5232
$1.5232
25
$1.2656
$31.6400
100
$1.1536
$115.3600
2500
$1.1536
$2,884.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | MM8™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On (Typ) | 90mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |