
10
$43.8144
$438.1440
30
$41.9776
$1,259.3280
100
$38.0352
$3,803.5200
250
$36.7248
$9,181.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A |
| Supplier Device Package | D1 |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4 V @ 300 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 mA @ 800 V |