
1
$1.8592
$1.8592
10
$1.3888
$13.8880
25
$1.1088
$27.7200
100
$1.0192
$101.9200
500
$0.8624
$431.2000
1000
$0.7616
$761.6000
5000
$0.6944
$3,472.0000
10000
$0.6496
$6,496.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MEMSIC |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Selectable Scale |
| Package / Case | 12-VFLGA |
| Output Type | I2C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g, 12g, 16g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Bandwidth | 0.25Hz ~ 500Hz |
| Supplier Device Package | 12-LGA (2x2) |
| Sensitivity (LSB/g) | 16384 (±2g) ~ 2048 (±16g) |