
1
$0.7056
$0.7056
10
$0.6048
$6.0480
100
$0.4256
$42.5600
800
$0.3248
$259.8400
1600
$0.2688
$430.0800
2400
$0.2352
$564.4800
5600
$0.2240
$1,254.4000
20000
$0.2128
$4,256.0000
40000
$0.2016
$8,064.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 150 V |