
1
$17.7968
$17.7968
10
$16.3520
$163.5200
37
$15.6800
$580.1600
111
$13.8096
$1,532.8656
259
$13.1376
$3,402.6384
518
$12.2864
$6,364.3552
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Depop, Differential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Class D |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 18V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 42W x 1 @ 4Ohm; 21W x 2 @ 8Ohm |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (8x8) |