
1
$5.4544
$5.4544
10
$4.9056
$49.0560
50
$4.6368
$231.8400
100
$4.0096
$400.9600
250
$3.8080
$952.0000
500
$3.4160
$1,708.0000
1000
$2.8784
$2,878.4000
2500
$2.7328
$6,832.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Status Flag |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | P-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On (Typ) | 120mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |