
1
$8.6128
$8.6128
10
$7.7840
$77.8400
25
$7.4256
$185.6400
100
$6.4400
$644.0000
250
$6.1488
$1,537.2000
500
$5.6112
$2,805.6000
1000
$4.8832
$4,883.2000
2500
$4.7040
$11,760.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | POR |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, SMBus |
| Number of I/O | 16 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Interrupt Output | Yes |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Current - Output Source/Sink | 31mA, 43mA |
| DigiKey Programmable | Not Verified |