
1
$3.6736
$3.6736
10
$2.7552
$27.5520
25
$2.4416
$61.0400
50
$2.3296
$116.4800
100
$2.2624
$226.2400
500
$1.8928
$946.4000
1000
$1.7696
$1,769.6000
2500
$1.7136
$4,284.0000
5000
$1.6464
$8,232.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Shutdown Mode |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Output Type | Analog Voltage |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Analog, Local |
| Resolution | 10mV/°C |
| Supplier Device Package | SOT-6 |
| Test Condition | 25°C (-40°C ~ 125°C) |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±1.2°C (±5°C) |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |