
1
$6.3504
$6.3504
10
$5.7120
$57.1200
25
$5.3984
$134.9600
100
$4.6816
$468.1600
250
$4.4352
$1,108.8000
500
$3.9760
$1,988.0000
1000
$3.3600
$3,360.0000
2500
$3.1920
$7,980.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Tolerance | ±25% |
| Features | Selectable Address |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Interface | I2C |
| Configuration | Potentiometer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Taps | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.25V |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 325 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 70ppm/°C |
| Number of Circuits | 2 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |