
1
$41.9888
$41.9888
18
$38.7184
$696.9312
36
$36.9824
$1,331.3664
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Data Interface | MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Number of Channels | 8 |