1
$11.3344
$11.3344
10
$10.2368
$102.3680
25
$9.7664
$244.1600
100
$8.4784
$847.8400
300
$8.0976
$2,429.2800
500
$7.3808
$3,690.4000
1000
$6.4288
$6,428.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz, 300kHz |
| Topology | Buck |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 30V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle (Max) | 98% |
| Clock Sync | Yes |
| Number of Outputs | 1 |