
1
$30.9792
$30.9792
10
$28.5712
$285.7120
66
$27.2832
$1,800.6912
132
$24.3936
$3,219.9552
264
$23.2736
$6,144.2304
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Architecture | SAR |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |