1
$10.5280
$10.5280
10
$9.5088
$95.0880
25
$9.0720
$226.8000
100
$7.8736
$787.3600
300
$7.5152
$2,254.5600
500
$6.8544
$3,427.2000
1000
$5.9696
$5,969.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 8 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Architecture | SAR |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |