
1
$22.6576
$22.6576
10
$20.8320
$208.3200
50
$19.9696
$998.4800
100
$17.5952
$1,759.5200
250
$16.7216
$4,180.4000
500
$15.6464
$7,823.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 10 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 400k |
| Input Type | Pseudo-Differential, Single Ended |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Supplier Device Package | 28-QSOP |
| Architecture | SAR |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |