
1
$6.0928
$6.0928
10
$5.4656
$54.6560
25
$5.1632
$129.0800
100
$4.4800
$448.0000
250
$4.2448
$1,061.2000
500
$3.8080
$1,904.0000
1000
$3.2144
$3,214.4000
2000
$3.0576
$6,115.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer |
| Package / Case | 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 7B |
| Interface | SPI |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 18-SOX |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA @ 5.5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |