1
$7.9408
$7.9408
10
$7.1792
$71.7920
25
$6.8432
$171.0800
100
$5.9360
$593.6000
250
$5.6784
$1,419.6000
500
$5.1744
$2,587.2000
1000
$4.5024
$4,502.4000
2500
$4.3344
$10,836.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | PowerPath™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Source Selector Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3.6V ~ 36V |
| Applications | Battery Backup, Industrial/Automotive, High Current Switch |
| Internal Switch(s) | No |
| FET Type | P-Channel |
| Delay Time - ON | 60 µs |
| Delay Time - OFF | 30 µs |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Current - Supply | 130 µA |