1
$7.4368
$7.4368
10
$6.6752
$66.7520
25
$6.3168
$157.9200
100
$5.4656
$546.5600
250
$5.1856
$1,296.4000
500
$4.6592
$2,329.6000
1000
$3.9312
$3,931.2000
2500
$3.7296
$9,324.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | PowerPath™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Source Selector Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 36V |
| Applications | Battery Backup, Industrial/Automotive, High Current Switch |
| Internal Switch(s) | No |
| FET Type | P-Channel |
| Delay Time - ON | 600 µs |
| Delay Time - OFF | 20 µs |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Supply | 31 µA |