1
$6.7424
$6.7424
10
$6.0592
$60.5920
50
$5.7232
$286.1600
100
$4.9616
$496.1600
250
$4.7040
$1,176.0000
500
$4.2224
$2,111.2000
1000
$3.5616
$3,561.6000
2500
$3.3824
$8,456.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | PowerPath™ |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Source Selector Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 36V |
| Applications | Battery Backup, Industrial/Automotive, High Current Switch |
| Internal Switch(s) | No |
| FET Type | P-Channel |
| Delay Time - ON | 600 µs |
| Delay Time - OFF | 20 µs |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Supply | 33 µA |