
1
$4.1664
$4.1664
10
$3.7408
$37.4080
25
$3.5392
$88.4800
100
$3.0688
$306.8800
250
$2.9120
$728.0000
500
$2.6096
$1,304.8000
1000
$2.2064
$2,206.4000
3000
$2.0944
$6,283.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-PowerTFQFN |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (2.6x2.6) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V (5V) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |