
1
$2.7440
$2.7440
10
$2.1056
$21.0560
50
$1.9376
$96.8800
100
$1.6016
$160.1600
500
$1.2880
$644.0000
1000
$1.1312
$1,131.2000
2000
$1.0864
$2,172.8000
5000
$1.0528
$5,264.0000
10000
$1.0304
$10,304.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | KGK |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Package / Case | 2211 (5728 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Safety |
| Ratings | X1, Y2 |
| Thickness (Max) | 0.110" (2.80mm) |
| Capacitance | 2200 pF |