

1
$0.2912
$0.2912
10
$0.1904
$1.9040
50
$0.1344
$6.7200
100
$0.1120
$11.2000
500
$0.0784
$39.2000
1000
$0.0672
$67.2000
4000
$0.0560
$224.0000
8000
$0.0560
$448.0000
12000
$0.0560
$672.0000
28000
$0.0560
$1,568.0000
100000
$0.0448
$4,480.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TAIYO YUDEN |
| Series | M |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Applications | SMPS Filtering |
| Thickness (Max) | 0.020" (0.50mm) |
| Capacitance | 4.7 µF |