
1
$3.1136
$3.1136
10
$2.8000
$28.0000
25
$2.6432
$66.0800
100
$2.2960
$229.6000
250
$2.1728
$543.2000
980
$1.6464
$1,613.4720
2940
$1.5680
$4,609.9200
5880
$1.5008
$8,824.7040
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Alarm, Leap Year |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.65µA @ 1.8V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |