1
$4.7376
$4.7376
10
$4.2560
$42.5600
25
$4.0208
$100.5200
100
$3.4832
$348.3200
250
$3.3040
$826.0000
500
$2.9680
$1,484.0000
1000
$2.4976
$2,497.6000
2500
$2.3744
$5,936.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Alarm, Leap Year |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |