
1
$3.5728
$3.5728
10
$3.2032
$32.0320
25
$3.0240
$75.6000
100
$2.6208
$262.0800
250
$2.4864
$621.6000
980
$1.8816
$1,843.9680
2940
$1.7920
$5,268.4800
5880
$1.7248
$10,141.8240
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Alarm, Leap Year |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 4µA ~ 6µA @ 3V ~ 5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |