
1
$2.6096
$2.6096
10
$2.2176
$22.1760
25
$2.0496
$51.2400
50
$1.8256
$91.2800
100
$1.5232
$152.3200
250
$1.4784
$369.6000
500
$1.3888
$694.4000
750
$1.3440
$1,008.0000
1250
$1.2992
$1,624.0000
2500
$1.2656
$3,164.0000
6250
$1.2208
$7,630.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Dale |
| Series | IHLP-5050FD-A1 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.9mOhm Max |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Current - Saturation (Isat) | 50A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.252" (6.40mm) |
| Inductance | 820 nH |
| Current Rating (Amps) | 33 A |