1
$5.9248
$5.9248
10
$5.2752
$52.7520
25
$5.0400
$126.0000
100
$4.7040
$470.4000
250
$4.4912
$1,122.8000
800
$4.3344
$3,467.5200
1600
$4.1888
$6,702.0800
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | GeneSiC Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 361pF @ 1V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Supplier Device Package | TO-263-7 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1700 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 1700 V |