
1
$1.2880
$1.2880
10
$1.1536
$11.5360
25
$1.0976
$27.4400
100
$0.8960
$89.6000
250
$0.8400
$210.0000
500
$0.7392
$369.6000
1000
$0.5824
$582.4000
2500
$0.5488
$1,372.0000
5000
$0.5152
$2,576.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | 4-SIL |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.3 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 2 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |