
1
$38.8416
$38.8416
20
$32.3680
$647.3600
40
$28.6720
$1,146.8800
100
$27.7424
$2,774.2400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Series | FX29 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Output | Analog Voltage |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1V ~ 6V |
| Sensor Type | Load Cell |
| Actuator Type | Pushbutton |
| Operating Force | 5.00kgf (11lbs) |
| Includes | Sensor |
| Compensated Temperature | 0°C ~ 50°C |