1
$1.9824
$1.9824
10
$1.7808
$17.8080
50
$1.6800
$84.0000
100
$1.3440
$134.4000
250
$1.1760
$294.0000
500
$1.1424
$571.2000
1000
$0.9072
$907.2000
2500
$0.8736
$2,184.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | FPS™ |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Frequency - Switching | 55kHz ~ 67kHz |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V ~ 20V |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Voltage - Start Up | 12 V |
| Control Features | Sync |
| Power (Watts) | 15 W |