
1
$2.3184
$2.3184
10
$1.9712
$19.7120
25
$1.8144
$45.3600
50
$1.6240
$81.2000
100
$1.3552
$135.5200
400
$1.3104
$524.1600
800
$1.1984
$958.7200
1200
$1.1536
$1,384.3200
2800
$1.1200
$3,136.0000
10000
$1.0304
$10,304.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | FLAT-PAC, FP1308 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.539" L x 0.510" W (13.70mm x 12.95mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 0.24mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 45A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Inductance | 320 nH |
| Current Rating (Amps) | 68 A |