1
$7.7616
$7.7616
30
$6.1936
$185.8080
120
$5.5440
$665.2800
510
$4.8944
$2,496.1440
1020
$4.4016
$4,489.6320
2010
$4.1216
$8,284.4160
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Reverse Recovery Time (trr) | 248 ns |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.8V @ 15V, 40.3A |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| IGBT Type | Field Stop |
| Td (on/off) @ 25°C | 38ns/184ns |
| Switching Energy | 2.9mJ (on), 2.1mJ (off) |
| Test Condition | 600V, 40A, 4.7Ohm, 15V |
| Gate Charge | 174 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 120 A |
| Power - Max | 600 W |