
1
$6.2048
$6.2048
10
$5.5776
$55.7760
25
$5.2640
$131.6000
100
$4.5696
$456.9600
250
$4.3344
$1,083.6000
500
$3.8864
$1,943.2000
1000
$3.2816
$3,281.6000
3000
$3.1136
$9,340.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | C2000™ C28x |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 48-PowerTQFP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 120MHz |
| Program Memory Size | 256KB (128K x 16) |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Processor | TMS320C28x |
| Data Converters | A/D 18x12b SAR |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.8V ~ 3.63V |
| Connectivity | CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT |
| Supplier Device Package | 48-HTQFP (7x7) |
| Grade | Automotive |
| Number of I/O | 27 |
| Qualification | AEC-Q100 |