
1
$54.8464
$54.8464
10
$46.1888
$461.8880
25
$43.2992
$1,082.4800
100
$41.8544
$4,185.4400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amphenol All Sensors |
| Series | ELV |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Temperature Compensated |
| Package / Case | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port |
| Output Type | Analog Voltage |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Pressure | 8.7PSI ~ 15.95PSI (60kPa ~ 110kPa) |
| Pressure Type | Absolute |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Port Size | Male - 0.19" (4.93mm) Tube |
| Port Style | Barbed |
| Maximum Pressure | 14.94PSI (103kPa) |