
1
$1.0864
$1.0864
10
$0.7840
$7.8400
50
$0.6832
$34.1600
100
$0.5600
$56.0000
500
$0.4592
$229.6000
1000
$0.3920
$392.0000
2500
$0.3696
$924.0000
5000
$0.3472
$1,736.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | United Chemi-Con |
| Series | KY |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Capacitance | 2.2 mF |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6575 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.21 A @ 100 kHz |