
1
$1.3216
$1.3216
10
$1.1200
$11.2000
100
$0.7952
$79.5200
1000
$0.6272
$627.2000
5000
$0.5936
$2,968.0000
10000
$0.5712
$5,712.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Signal Transformer |
| Series | DRC-0810 |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 1Ohm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant | 2MHz |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | Radial, Vertical Cylinder |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Inductance | 560 µH |
| Current Rating (Amps) | 380 mA |