1
$1.0080
$1.0080
10
$0.8512
$8.5120
25
$0.7728
$19.3200
50
$0.7280
$36.4000
100
$0.6048
$60.4800
250
$0.5600
$140.0000
850
$0.4928
$418.8800
1700
$0.4816
$818.7200
2550
$0.4592
$1,170.9600
5950
$0.4480
$2,665.6000
21250
$0.4368
$9,282.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | DR1040 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 17mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 5.5A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Inductance | 5.2 µH |
| Current Rating (Amps) | 5.4 A |