1
$1.1200
$1.1200
10
$0.9520
$9.5200
25
$0.8624
$21.5600
50
$0.8064
$40.3200
100
$0.6720
$67.2000
250
$0.6160
$154.0000
850
$0.5488
$466.4800
1700
$0.5376
$913.9200
2550
$0.5152
$1,313.7600
5950
$0.5040
$2,998.8000
21250
$0.4816
$10,234.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | DR1040 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 9mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 7.8A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Inductance | 2.5 µH |
| Current Rating (Amps) | 6.1 A |