
1
$4.3344
$4.3344
10
$3.8864
$38.8640
25
$3.6736
$91.8400
100
$3.1920
$319.2000
250
$3.0240
$756.0000
500
$2.7104
$1,355.2000
1000
$2.2848
$2,284.8000
3000
$2.1728
$6,518.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-XFBGA, DSBGA |
| Output Type | Voltage or Current - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | I2C, PMBus, SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 25µs (Typ) |
| Supplier Device Package | 16-DSBGA (1.62x1.62) |
| Architecture | String DAC |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±5, ±1 (Max) |
| Differential Output | No |