
1
$5.1968
$5.1968
10
$3.8976
$38.9760
25
$3.4608
$86.5200
50
$3.2928
$164.6400
100
$3.2032
$320.3200
500
$2.6880
$1,344.0000
1000
$2.5088
$2,508.8000
3000
$2.4192
$7,257.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | XtremeSense™ Crocus Technology |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Polarization | Bidirectional |
| Sensitivity | 333.3mV/mT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Frequency | DC ~ 1MHz |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| Response Time | 300ns |
| Sensor Type | Magnetoresistive |
| Linearity | ±0.1% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Supply (Max) | 9mA |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Number of Channels | 1 |