
1
$3.5056
$3.5056
10
$2.6320
$26.3200
25
$2.3408
$58.5200
50
$2.2288
$111.4400
100
$2.1616
$216.1600
500
$1.8144
$907.2000
1000
$1.6912
$1,691.2000
3000
$1.6352
$4,905.6000
6000
$1.5792
$9,475.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allegro MicroSystems |
| Series | XtremeSense™ Crocus Technology |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Polarization | Bidirectional |
| Sensitivity | 450mV/mT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Ratiometric, Voltage and Current |
| Frequency | DC ~ 200kHz |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Response Time | 20µs |
| Sensor Type | Magnetoresistive |
| Linearity | ±0.15% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Supply (Max) | 2.5mA |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Channels | 1 |