
1
$2.6544
$2.6544
10
$2.0384
$20.3840
50
$1.8704
$93.5200
100
$1.5568
$155.6800
900
$1.1760
$1,058.4000
1800
$1.0976
$1,975.6800
2700
$1.0528
$2,842.5600
5400
$1.0192
$5,503.6800
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CDA (Zhifengwei Technology) |
| Series | CHP-5.5V |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) |
| Capacitance | 470 mF |
| Voltage - Rated | 5.5 V |