
1
$0.4480
$0.4480
10
$0.3920
$3.9200
25
$0.3584
$8.9600
100
$0.2912
$29.1200
250
$0.2688
$67.2000
500
$0.2240
$112.0000
1000
$0.1792
$179.2000
3000
$0.1568
$470.4000
6000
$0.1456
$873.6000
15000
$0.1344
$2,016.0000
30000
$0.1344
$4,032.0000
75000
$0.1232
$9,240.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | NOR Gate |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Inputs | 2 |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Grade | Automotive |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Qualification | AEC-Q100 |