
1
$0.6160
$0.6160
10
$0.5264
$5.2640
25
$0.4928
$12.3200
100
$0.3920
$39.2000
250
$0.3696
$92.4000
500
$0.3136
$156.8000
1000
$0.2352
$235.2000
3000
$0.2128
$638.4000
6000
$0.2016
$1,209.6000
15000
$0.1904
$2,856.0000
30000
$0.1792
$5,376.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Elements | 4 |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Supplier Device Package | 14-WQFN (3x2.5) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |