
1
$1.5904
$1.5904
10
$1.4224
$14.2240
25
$1.3440
$33.6000
100
$1.1088
$110.8800
250
$1.0304
$257.6000
500
$0.9072
$453.6000
1000
$0.7168
$716.8000
4000
$0.6720
$2,688.0000
8000
$0.6384
$5,107.2000
12000
$0.6160
$7,392.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IR (Infineon Technologies) |
| Series | HITFET® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Auto Restart |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | N-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On (Typ) | 500mOhm (Max) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Voltage - Load | 42V (Max) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 640mA |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | PG-SOT223-4 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |