1
$0.8624
$0.8624
50
$0.6944
$34.7200
100
$0.5488
$54.8800
500
$0.4704
$235.2000
1000
$0.4592
$459.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Triac Type | Standard |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 60 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 95A, 105A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 12 A |
| Voltage - Off State | 600 V |