1
$0.7056
$0.7056
10
$0.6048
$6.0480
100
$0.4144
$41.4400
500
$0.3248
$162.4000
1000
$0.2688
$268.8000
2000
$0.2352
$470.4000
5000
$0.2240
$1,120.0000
10000
$0.2128
$2,128.0000
25000
$0.2016
$5,040.0000
50000
$0.2016
$10,080.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-243AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 4mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 20mA, 10V |
| Frequency - Transition | 70MHz |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
| Grade | Automotive |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 350 V |
| Power - Max | 1.3 W |
| Qualification | AEC-Q101 |