
1
$1.8032
$1.8032
10
$1.6128
$16.1280
25
$1.5344
$38.3600
100
$1.2544
$125.4400
250
$1.1760
$294.0000
500
$1.0416
$520.8000
1000
$0.8176
$817.6000
2500
$0.7616
$1,904.0000
5000
$0.7280
$3,640.0000
12500
$0.7056
$8,820.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply, Battery | 1.4V ~ 3.6V |
| Current - Timekeeping (Max) | 100µA @ 3.3V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |