
1
$0.5488
$0.5488
10
$0.3808
$3.8080
100
$0.1904
$19.0400
500
$0.1680
$84.0000
1000
$0.1344
$134.4000
2000
$0.1232
$246.4000
4000
$0.1232
$492.8000
8000
$0.1120
$896.0000
12000
$0.1008
$1,209.6000
28000
$0.1008
$2,822.4000
100000
$0.0896
$8,960.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 2V |
| Frequency - Transition | 145MHz |
| Supplier Device Package | SOT-223 |
| Grade | Automotive |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45 V |
| Power - Max | 650 mW |
| Qualification | AEC-Q100 |